V posledních pěti letech výrazně vzrostla obliba používání dřevěných knotů. V posledních pěti letech výrazně vzrostla obliba používání dřevěných knotů. Dřevěné knoty mohou být vyrobeny například z třešňového, dubového, březového, javorového nebo růžového dřeva. Svíčku s bavlněným knotem má doma určitě každý z nás, ale zkusili jste už někdy zapálit dřevěný knot? Že jste o dřevěných knotech ještě neslyšeli, nebo stále váháte, zda investovat do takové svíčky? Pojďme se podívat blíže na výhody a nevýhody dřevěných knotů a zjisti, zda je to to, co hledáte.
VÝHODY DŘEVĚNÉHO KNOTU
Dřevěný knot je líbivý na pohled, a pokud správně hoří, dokáže vytvořit nezapomenutelný voňavý zážitek. Jaké jsou jeho výhody?
NEVÝHODY DŘEVĚNÉHO KNOTU
Po přečtení předchozích řádků, se zdá být dřevěný knot, dokonalou volbou pro každou svíčku. Avšak není všechno zlato, co se třpytí, a i takový skvost, jako je dřevěný knot, má své nevýhody.
BAVLNĚNÝ VERSUS DŘEVĚNÝ KOT
Dřevěné knoty fungují podobně jako bavlna, až na to, že dřevěné knoty mají větší průměr, který umožnuje vyšší průchod vosku k ohni, což vede k intenzivnější vůni. Dřevěné knoty při hoření vydávají praskající zvuk rozpáleného dřeva. A právě z tohoto důvodu jsou dřevěné knoty často upřednostňovány.
Možná se teď ptáte, proč výrobci tedy stále používají knoty bavlněné? Z jednoho prostého důvodu bavlna je sázka na jistotu, pokud jednou zvolíte správnou velikost knotu, můžete si být téměř jistí, že svíčka pokaždé vyhoří tak, jak má. U dřevěného knotu je to spíše taková ruská ruleta. Ani několika násobné testování vám nezaručí, že svíčka bude hořet dokonale. Dřevěné knoty se od bavlněných liší také ve způsobu upevnění ke dnu nádoby. Bavlněné knoty mají pouze malinký plíšek, který umožňuje svíčce hořet až téměř k úplnému dnu (doporučuje se svíčku uhasit, když je výška vosku 5 mm). Dřevěné knoty jsou širší a je nutné je adekvátně připevnit kovovými stojánky, a tak se výška zbytkového vosku může pohybovat až okolo 10 mm.
Dřevo i bavlna mají své výhody i nevýhody, a proto záleží čistě na vašich preferencích. Nejste příliš trpělivý a nechce se vám dělat těžkou hlavu s údržbou svíčky? Pak volte knoty bavlněné, které pouze před každým zapálením zkrátíte na 3-5 mm. Intenzivní prožitek, vůně a zvuk praskajícího dřeva u vás vyhrává, i přes vidinu náročnější údržby či možnosti, že svíčka nevyhoří úplně celá? Dřevo je ta správná volba.
Ať už dřevo nebo bavlna, každá svíčka potřebuje jisté množství pozornosti. Správnou údržbou prodloužíte životnost svíčky, zvýšíte intenzitu vůně a eliminujete tvorbu kouře a sazí. Kvalitně vyrobená svíčka je pouze 50% úspěchem, zbylých 50 % ovlivňuje koncový uživatel. Nezapomínejte svíčku nechat při prvním zapálení (a ideálně i při každém dalším) rozhořet až k okrajům.
ÚDRŽBA DŘEVĚNÉHO KNOTU
Na rozdíl od bavlněného knotu, se dřevěný knot zkracuje před každým hořením jen mírně. Ke zkrácení vám stačí pouze konečky vašich prstů. Kdy uchopíte ohořelou část knotu a jemně ji odlomíte. Nepoužívejte násilí, mohli byste odlomit příliš a svíčku by nešlo zapálit (řešením je pak odstranit vosk kolem knotu). Existují i křížové dřevěné knoty, které je nutné vzhledem k jejich pevnosti zkrátit nůžkami nebo cvikačkami. Křižové knoty se zkracuji více, protože hoří opravdu intenzivně.
Pokud vám dřevěný knot během hoření uhasne a topí se v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zatuhnout, a poté odstraňte (například nanukovým dřívkem, špejlí) část ztuhlého vosku kolem knotu tak, aby se vytvořil prostor a knot mohl opět volně hořet.
Kde dřevěné knoty pořídit?
Rozhodli jste se zkusit dřevěný knot na vlastní kůži a vyrobit si svíčku svépomoci, ale nevíte, kde takový knot sehnat? Dřevěné knoty seženete v internetovém obchodě Ekokoza. Naleznete zde klasické knoty vyrobené ze dřeva ovocných stromů s certifikací Forest Stewardship Council (FSC), křižové knoty z tropického dřeva Cocobolo a dokonce i spirálové knoty s malým typem, jak je ještě lépe využít.