Vliv vůní na lidskou psychiku

Vliv vonných látek na psychologii člověka

čich a psychologie

Čich hrazej důlěžitou roli při fyziologickým jevům nálady, stresu, práce.. Studie odhlaly že různé vůně ovlivnuji spontánní mozkové činnosti a kongitivní funkce, které mohou být měřeny pomoci EEG. EEG poskytuej informace o fyziologickéms tavu mozku Dokáže pomoci frekvenčních pásem mapovat aktivitu mozku. Studie aznačují velkou roli čichové ústroji ve změněn nálad. 

 Již dlouhou dobu se využívají přírodní vonné složky k uzravení těla, dušei mysli. K aromaterapii byly používány látky z různých přírodníchd zrojů. Mnoho starověkých civilizaci včetně Indie, Egypta a Číny. používaly aromaaterapii jako doplnkovou léčbu.  více než tisíc let.

 

V tradiční medicíně se vonné látky a esenciálnní oleje používají k léčbě psyhologickcýh i fyziologikcýh poruch. Bolesti hlavy, nespavost, ekzém, strachem vyvolaná úzkost, zažívací problemy. Čichová stimulac eprostřednictvím vůní má na cloveka ruzne psychofyziologické ucinky. V čichovém systému (nos) se molekuly přichytí na řasinky čichových receptorů v čichovém epitelu. Po vazbě molekuly se aktivují receptory (GPCR) a generují elektrické signály. Čichovými neurony jsou signály přeneseny do mozku. Tyto možkové signály následně modulují různé mozkové funkce -pamět, myšlenky, emoce. 

 

Řada studií uvádí že vdechovánní vonných látek silěn modifikuje činnost mozku, protože vonné sloučeniny dokážou překročit hematoencefalicko bariéru a interagovat s receptory v centrálním nervovém systému. Čichová stimulace vonnými látkami může ovlivnovat i krevní tlak, svalové napětí, rozšířené zornice, teplotu, tep mozkovou aktivitu. 

 

Jak se takový vliv vůní na mozek studuje - nejčastěi se využívá elektroencefalograf (EEG), dále pak podmíněnou negativní variaci, infračervená spektroskopie, a magnetická resonance. EEG umožnuje kvantitativní analýzu elektrických signálů. (na povrhc hlavy se umístí eektrody, které zaznámenáají eektrické signály). 

V kžadodenním životě se objevuje řadá vůní, kteár má vliv na naši náladu, stres a pracovní výkonnost. 

 

Co je to vůně? Je to chemickás oučenina s hmotností menší než 300 Da (nejčastěji 200-300), kterou lidé dokáží vnímat čichovým systémem. Existuje obrovská řada vonných složeka  jejich molekulární struktury jsou vysoce rozmanité. 

Esenciální oleje obsahuji cca 20-60 různých složek. Složky silic jsou rozděleny do svou hlavních skupin (terpeny a aromatické součeniny). nejrozšířenější terpeny jsou  - Geraniol/nerol, linalool, citronellol, citronellal a citral. jsou nejduležitější a široce používány v parfemovém prumyslu. Přírodní vůně z rosltin a zvířat se používali hojěn do konce 19. století. V součásné době jsou nahrazovány syntetickými vůněmi, které lze konstantě  a kvalitně roprodukovat (jsou kvalitnía  prostě se produkují furt za stjeny cas). 

 

Na základě předchozích studií lze dospět k závěru, že vůně přímo a/nebo nepřímo ovlivňují psychologické a fyziologické podmínky člověka. Studie elektroencefalografu navíc jasně odhalily, 
že vůně výrazně modulují aktivity různých mozkových vln a jsou zodpovědné za různé stavy mozku.
Řada studií dále vědecky podpořila prospěšné používání různých aromatických rostlin v aromaterapii.
Tato studie ve vztahu ke stimulaci vůně na EEG aktivitě má však určitá omezení.
Koncentrace vůní také hraje hlavní roli v aktivitě EEG, protože vyšší koncentrace poskytuje vyšší hustotu vůně. Výsledky se tedy mohou lišit při použití různých koncentrací vůně. Kromě toho je doba záznamu
EEG velmi důležitým faktorem pro dosažení konstantních hodnot EEG z různých laboratoří.
Proto je stále neznámé, zda vůně budou vykazovat stejný účinek po delší dobu EEG záznamů s různými koncentracemi a více účastníky. S ohledem na tato omezení je nezbytná standardizace a vývoj společného standardního operačního postupu pro účinek vonných látek na aktivitu EEG
(jako je doba záznamu, způsob podávání, koncentrace vůně, počet míst elektrod a placebo).
Teprve potom budeme schopni porozumět přesnému působení vůní na funkci lidského mozku ve vztahu ke změnám mozkových vln EEG.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5198031/

 

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0925527398001364?via%3Dihub

Sedative  -lemon, lavender and sandalwood = zvýšení produktivity

Awakening effects—jasmine, ylang-ylang, rose and peppermint = ffect in mitigating the workload.

 

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10979248/

Lavender, chamomile, sandalwood and eugenol - pohodlí 

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11145462/

Žvýkačková vůně - koncentrace, harmonie vzrušení

 

Levandule a romarýn - snížní deprese

 

Na pachy mohou rozdílně reagova tjiné kultury, děti matek v depresích. Stimulaci pachu mužeme zlepšit levou přední část mozku (left frontal). Snížit kortikální dekativaci nebo podpořit uvolněný stav (NEROLI A grep).

 

REélaxace -bergamot.

Jedle sibiřská - prevence poruch duševního zdraví

levandule - příznivý učinek pro ženy s poruchou spánku, relaxační učinek - lečba rozrušenosti u pacientů s těžkou demencí; lepší spánek

Máta -redukuje mentální stres, lepší fyzický výkon, zlepšení nálady, snižuje ospalost (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15708642/); Relaxace hladkých svalů průdušek, zvýšená ventilace a koncentrace kyslíku v mozku a snížená hladina laktátu v krvi.

syntetická máata paprná -zlepšení výkonu 

jasín -zvýšuje pocit pohody, aktivní, svěží,, romatnický 

heřmánke, lvednaule - pohodlí

neroili a grep - uvolnění

cypríš - přiznive působí při fyické námaze

jalove -přiznivě po uševní námaze

pomeranč - relaxační učinek, sníení napětí, uskosti, vice pozitivní nálada

rozmarýn -lepší výkon paměti

Růže, jasmín, levandule - snižujií krevní tlak, uvolnění sval

Kyselina izovalerová, thiofenol, pyridin, l-mentol, isoamylacetát a 1,8-cineol  - zvyšují bdělost (pozornost), pohodu

asmine tea, lavender, (R)-(−)-linalool and (S)-(+)-linalool Jasmine tea, lavender and (R)-(−)-linalool   -  zlepšení pozitivní nálady

pomeranč a levandule -snížení uskotist, zlepšení nálady u pacientu čekajaící na zubní ošetření https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16095639/

 

 ylang -klid a uvolnění, snižuje bdělost (naopak máta zvyšuje bdělost a zlepšuje pamět)

heřmánek římský -sedativní účinek

heliotropin - snižuje ospalost u člověka s nespavostí

 

 

POzitivní učinek vuni souvisí halvne s lidský chováním. Čichový system am dulezitou roli ve funcki centrální enrvové systemu. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23486108/ - popsal jasne vztah mezi změnou chvání a nálady s vůní - vdehcovánís silic. 

 

zakladní rozdil esencialní av onné oleje -již byl článek. 

typy vůní kořeněna květinová apod.

jaký vliv mají vůně na psychiku

psi, děti a těhotné

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz